Dny evropského dědictví 2015

18. září 2015 | 12.29 |

Předminulý víkend jsem s přítelkyní vyrazil do Muzea civilní obrany v Ústí nad Labem. Místní průvodce, cca 25letý chlápek, totální nadšenec pro věc, nás mimojiné seznámil s akcí, která se jmenuje Dny evropského dědictví. Jde o akci, která každoročně otevírá veřejnosti brány všech možných technických památek, hradů, zámků a různých pamětihodností. Letos probíhala 5. - 13. září. V rámci těchto dnů se soutěží o zajímavé ceny - v Ústí nad Labem se letos soutěžilo například o let nad městem, poukázku 1000 Kč do místní vyhlášené restaurace Na Rychtě apod. Od průvodce jsme tedy dostali do rukou turistický pas, kam sbíráte razítka při návštěvách památek, které se těchto dnů účastní.

Za první víkend jsme sice stihli jen to muzeum, ale další víkend jsme se na to vrhli. Byl trošku problém, že se v Ústí zrovna běžel i půlmaraton, takže půlka města byla zavřená a autem se těžko dalo někam pořádně dostat, ale poradili jsme si a navštívili řadu různých, zajímavých míst.

Začínali jsme v budově Českého rozhlasu - Sever v ulici Na Schodech. Vila nás naprosto uchvátila svou vnitřní výzdobou. Připadali jsme si úplně jako na zámku :-). Poté jsme pokračovali směr "Červený kostel" a Severočeská vědecká knihovna.

vlevo budova rozhlasu, vpravo budova Severočeské vědecké knihovny (zdroj: www.usti-aussig.net)

Pak už jsme šli domů pro auto a zamířili jsme přes Kostel sv. Vojtěcha a Kostel Nanebevzetí Panny Marie (kostel "se šikmou věží") na ústeckou Větruši.

zdroj: http://www.krusnehory-erzgebirge.eu/

Z Větruše už jsme zamířili na Masarykova zdymadla, kde byla otevřená i vodní elektrárna, strojovna, rybí přechod, velín apod. Byl jsem v sedmém nebi :-). Ve strojovně dokonce používají originální škodovácké stroje z 30. let(!), kdy byla zdymadla vybudována.

WP_20150912_13_03_06_Pro

V elektrárně jsou instalovány tři Kaplanovy turbíny o souhrném výkonu 22,5 MW. Pán, který nás elektrárnou provázel, nám svou vizáží jemně připomínal Franze Josefa :D. Fotku bohužel nemám, ale na jednu jsem i rád, že jsem si jej nechtěl vyfotit, neb jeden z návštěvníků se o to asi "omylem" pokoušel a Franz na něj vyjel, ať si ho nefotí a respektuje jeho soukromí. Ostatně proč ne, na to má každý právo ;).

WP_20150912_13_39_56_Pro

Dále jsme vyrazili směr skanzen Zubrnice, ovšem díky všem možným uzavírkám města jsme se najednou ocitli kdesi ve výšinách nad městem a najeli si asi o pár pěkných kilometrů navíc. Zato jsme alespoň zhlédli krásná panoramata :-D. V Zubrnicicíh jsme dostali hned dvě razítka - jedno za návštvu "Souboru lidové architektury Zubrnice" a jedno za navštívění zdejšího Železničního muzea, kde bude mimochodem tento víkend výborná akce.

WP_20150912_15_03_48_Pro

v jedné z chalup, kde jsme si pochutnali na výborných plackách s česnekem, na domácích tvarohových buchtách pečených v klasických kachlových kamnech ... Zubrnice stojí za to! :P

WP_20150912_15_16_45_Pro

část expozice železničního muzea

Parní lokomotiva totiž na zubrnické nádraží přiveze herce z filmu Páni kluci, který se zde natáčel. Více informací o akci ZDE. Na zdejším železničním muzeu za posledních 8 let odvedli pěkný kus práce. Byl jsem tam jako 13letý kluk, dnes je mi 21 a můžu říct, že se opravdu činí. Z expozice, která byla už tak velmi zajimavá, udělali ještě zajímavější doplněním interaktivních prvků. Můžete si tak sami spouštět různá železniční návěstidla, světla, pustit si dobové vyprávění o práci na železnici a podobně. Prostě úplný ráj pro člověka, který miluje vlaky :o). Zubrnicemi jsme sobotní putování zakončili.

V neděli jsme na naše objevování ústeckých památek navázali a jali jsme se navštívit krásnobřezenský kostel, který je součástí zámeckého areálu, o kterém jsem prakticky vůbec nevěděl. Určitě stojí za prohlídku, i když mi přijde, že je na můj vkus až moc přezdobený a že by prohlídka musela trvat hodinu, to mi taky nepřijde jako dobrý nápad ... No nevím, ale určitě to za razítko stálo! :D

zdroj: www.npu.cz

Naší další zastávkou byla Parní vodárna na Střekově. Jde o zařízení, které více jak 100 let doplňovalo vodu parním lokomotivám. Při rychlosti parního stroje na doplňování 15L/min prý doplnění takové běžné lokomotivy trvalo cca čtvrt hodiny. Každopádně expozice a prohlídka této technické památky určitě stojí za to - opět už jen proto, že vás objektem provází správný nadšenec :-).

WP_20150913_12_32_47_Pro

parní stroj v akci

Poté nás už čekalo jen vyšlápnout na střekovský hrad, nechat si dát razítko, vyfotit pár fotek ze zdejšího nádherného výhledu a tradá domů :-).

WP_20150913_12_50_46_Pro

Byla to moc fajn akce. V Ústí už se zdržuji 2. rokem a tahle akce mě přesvědčila o tom, že i Ústí prostě stojí za to. Že to není jen smradlavé, panelákové město, jak jsem ho dlouhou dobu vnímal. Je tu spousta památek, krásná okolní příroda a když narazíte na ty správné lidi, například při podobných akcích, jako je tato, hrozně vám to dokáže dobít baterky. 

Příští rok se určitě této akce budeme opět účastnit a jen doufáme, že letos něco vyhrajeme :P

PS: památek jsme určitě navštívili víc, než jsem si zvládl při psaní tohoto článku vzpomenout, takže kdo by chtěl, může nakouknout do fotogalerie

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Dny evropského dědictví 2015 davidhavel 25. 09. 2015 - 20:08