Co byste dělali, kdybyste mohli dělat, co chcete?

19. prosinec 2015 | 09.48 |
› 

SAWyFc0Co byste dělali, kdybyste opravdu mohli dělat to, co chcete? Za čím by jste si šli bez ohledu na rodinu, na kamarády, na veškeré okolí, na peníze ... co by vás lákalo? Včera mi skončil třetí semestr na vysoké škole (studuji Aplikovanou informatiku) a byl jsem to s kamarády zapít. Nedávno jsem se s někým bavil o tom, že se bojím toho, že na té škole zůstanu úplně "sám" - rozuměj nebudu tam mít nikoho, s kým mám tak blízký vztah jako ke klukům ze střední. Ze střední nás na jednu a tu samou vysokou školu nastupovalo asi 6, do nedávna jsme tam byli 3 a nyní jsme tam už jen 2 a navíc jediný kamarád, který tam se mnou zůstal, se s tou školou taky opravdu hodně pere.

Moje studijný výsledky na škole jsou v součtu vlastně celkem dobré, chybí mi pouze jeden předmět z prvního ročníku, ale letos jsem zase narazil na jeden předmět, kde nemám prakticky vůbec páru, o čem je vlastně řeč. A v letním semestru mi přibudou další dva takové matematické předměty. Přišly (a logicky podle mě musely přijít) pochyby o tom, jestli jsem si vybral správný studijní obor, když se poměrně často setkávám s předměty, které mi vůbec nic neříkají (a to není jen o těch předmětech, které mi nejdou). Jak už jsem psal, nedávno jsme, my kluci ze střední, byli na stejné VŠ ještě tři. Ale jeden z toho našeho trojlístku mi včera oznámil, že už má dost přemáhání sám sebe. Že se také těšil na to, že bude studovat nějaké praktické věci, ale místo toho se mu dostává neustále předmětů, které ho nebaví a nic mu neříkají. Já to mám veskrze podobně, jenže jak jsme se shodli, dokážu se víc zakousnout a snad tu školu nějakým způsobem i dodělat.

Ale často si říkám - proč vlastně? Dost často mi za poslední půlrok přichází na mysl myšlenka, že jsem se vlastně možná opravdu zmýlil oborem a úplně nejlépe by mi bylo někde v klidu, v přírodě. Někde na farmě, možná někde v lese ... Dokonce mě dneska ráno i napadlo, že se vším seknu a vrátím se zpátky do lavic střední školy - nějaké lesnické. Studoval bych dálkově, mohl při tom pracovat, nechal bych si uznat všeobecně vzdělávací předměty a učil se jen ty odborné. Mít dvě maturity. A proč vlastně ne? Kamarád mi pořád říká, ať si jdu za tím, co chci ... jenže mi pořád v hlavě vyvstává otázka, na kolik se mi jen líbí ta představa, že bych chtěl třeba toho hajného dělat, a na kolik by se mi to opravdu líbilo. 

Od ledna se mi snad navíc rozjede slušná spolupráce s jednou IT firmou v oboru. Ta firma je mi hrozně sympatická (alespoň podle toho, co jsem mohl pochytit od jednoho ze zaměstnanců, který nám přednášel volitelný kurz na mojí VŠ) a dělají to, co bych chtěl dělat i já. Chtějí lidem nasazením IT pomáhat. A já chci také pomáhat. 

...................

Mám celkově v tomhle směru v hlavě strašný zmatek. Nevím, jestli mám na to, abych tu mou "ajťáckou vejšku" dostudoval. Pokud bych věděl, že nikoliv, možná bych se opravdu vrhnul za svým snem a šel bych studovat třeba právě to vysněné lesnictví. Jenže zase já jsem takovej, že se prostě dokážu zakousnout, dost možná dokážu tu školu s veškerým sebezapřením dostudovat ... Takže teď jen doufám, že se mi vydaří nastávající zkouškové, že rozjedu úspěšnou spolupráci s onou zmiňovanou IT firmou a potvrdí mi to, že mám dělat to, co dělám. Protože jestli já si v hlavě v tomhle směru neudělám pořádek, asi už se z toho po.... :D

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší